سرمایه گذاری صرفا برای بزرگسالان نیست بلكه شما می­توانید از همان دوران كودكي مفاهیم اساسی را به فرزندتان آموزش دهيد تا در بزرگسالي، اعتماد به نفس بیشتری برای مدیریت امور مالی داشته باشند.

کین چان، محقق تحلیلگر از IFast Financial می گوید: “اينكه سرمايه گذاران مشهور پس انداز كردن  و سرمايه­گذاري را از سنين پايين آغاز كرده اند رازي نيست كه بر كسي پوشيده باشد.”

وارن بافت كه سومين مرد ثروتمند دنيا، در مصاحبه­ای با Forbes،  می­گوید:”هيچ وقت والدين نمي­توانند بگويند الآن براي آموزش مالي به فرزندمان زود است، برای مثال  اين آموزش ها مي تواند درک هزینه های اسباب بازی جدیدی باشد که آنها می­خواهند یا پس انداز كردن و … . بچه ها از همان سنين كم با مسائل مالي مواجه مي­شوند، پس چرا براي درك بيشتر اين مفاهيم به آنها كمك نكنيم تا بتوانند عادت هاي خوب مالي را درخود پرورش دهند؟ ”

حال نكاتي كه مي­تواند به شما در اين مسير كمك كند را با هم بررسي مي كنيم:

 

1.اول پس انداز و بعد سرمايه گذاري

پس انداز كردن اصلي ترين بنياد مديريت مالي مي باشد. صرفه جویی در مدیریت پول ضروری است. کین می گوید: “قبل از معرفی ایده­های سرمایه گذاری، به كودكان خود خود اهمیت صرفه جویی و پس انداز را آموزش دهيد.

یک حساب پس­انداز براي فرزندتان افتتاح کنید. به او کمک كنيد تا بخشي از پول توجيبي، هداياي تولد، عيدي و هر پول ديگري كه به دستش مي­رسد را پس انداز كند. شايد دور از تصور باشد ولي فرزند شما ساليانه پول قابل توجهي دريافت مي­كند كه اگر آن ها مديريت شود مي­تواند پس انداز ساليانه­ی خوبي جمع كند.  سعي كنيد فرزندتان را به پس­انداز كردن تشويق كنيد تا بتواند از سود پس­­اندازش درآمد كسب كند.

 

2. تعیین اهداف مالی

بی بینگ میگوید:”والدین باید با فرزندشان ارتباط برقرار کنند تا او بداند پولش را برای هدف خاصی ذخیره یا سرمایه­گذاری کند. بدون یک هدف، صرفه جویی و پس­انداز کار بیهوده­ای می­باشد”. به فرزندتان توضیح دهید که پولی که پس­انداز می­کند در نهایت برای نیازهای آینده خودش مانند هزینه دانشگاهش استفاده خواهد شد. او می گوید: “این تفکر می تواند به او کمک کند که در هنگام صرفه جویی در مسیر حرکت کند.”

 

3.معرفی مفاهیم اصلی سرمایه گذاری

از آنجایی که فرزند شما نمی تواند مفاهیم پیچیده سرمایه­گذاری پیچیده مانند تخصیص دارایی و هدر دادن را درک کند، شما می­توانید مفاهیم ساده­ای مانند سهام، نرخ های بهره، و خطرات و بازده را به او بیاموزید.

به عنوان مثال با بیان ساده به او بیاموزید سهام بخشی از سرمایه شرکت­ها می­باشد که صاحبان آن شرکت­ها با توجه به میزان پولی که در شرکت شریک می­شوند، می­توانند بخرند. همچنین برایش توضیح دهید که میزان سود و زیانی که هریک از سهامداران با آن روبرو می­شوند متناسب با سهامی می­باشد که دارند.

او را با اصطلاحات تکنیکی درگیر نکنید، زیرا ممکن است باعث نگرانی او در این زمینه شود و علاقه اش به این موضوعات را از دست بدهد. این روش را نیز امتحان کنید:

امکان مطالعه کتاب و بازی کردن در زمینه سرمایه­گذاری را برای او فراهم کنید. کتاب های خوبی را بخواند و بازی کند. کتاب هایی مثل میلیونر اتوماتیک یا عبور از رویا را بخوانید و با ادبیات کودکانه برای او بیان کنید.

می توانید همچنین کودکتان را در کارگاه­های سرمایه گذاری مدیریت سرمایه ثبت  نام کنید، تا با مفاهیم مالی و سرمایه گذاری آشنا شود.

 

4.با سرمایه گذاری های مجازی شروع کنید.

اگر کودک شما بیش از 12 سال دارد، می توانید از او بخواهید در سایت http://irvex.ir/  که تالار مجازی بورس ایران است ثبت نام کند، تا بتواند به طور مجازی در بورس ثبت نام کرده و با مفاهیم پایه ای بورس همچون سهم، eps، گزارشات مالی و.. به طور عملی آشنا شود.

 

5.راه های ساده برای کسب درآمد

علاوه بر سرمایه ­گذاری، شما می­توانید با تشویق کردن فرزندتان به رشد پس­اندازش با روش­های گوناگون، ظرفیت و هوش مالی او را افزایش دهید.

برای مثال او را تشویق به انجام کارهایی در خانه کنید که فراتر از وظایف روزانه خودش می­باشد و بابت انجام آن کارها به او پول دهید. به عنوان مثال، برای کمک کردن درشست و شوی ماشین به پدرش و یا داوطلبانه طی کشیدن سرامیک­ها، به او 10 هزارتومان بدهید. اما حواستان جمع باشد که بابت همه کارها نباید به او پول بدهیم. فرزند شما باید بداند که مسئولیت­های اساسی، مانند مرتب­کردن تختخواب خود و نظافت اتاق خودش را بدون انتظار پاداش پولی، انجام دهد.

به او آموزش دهید تا کسب و کار کوچکی برای خودش راه بیاندازد، مثل درست کردن ساندویچ های کوچک و یا کوکی و کیک و فروختن آنها به همکلاس هایش. یا او را به ساخت و فروش صنایع دستی از مواد بازیافتی تشویق کنید. او را حمایت و راهنمایی کنید، اما اجازه دهید خوش تصمیمات نهایی را در مورد قیمت­گذاری و فروش انجام دهد. این امر او را در معرض ارزش­گذاری در معاملات مالی اولیه و مدل های درآمد قرار می­دهد.

 

 

هوش مالی کودکان

یک نظر برای «پنج راه برای آموزش سرمایه گذاری به فرزندتان»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *