اگر فرزندي داريد كه به دانشگاه رفته است  مطمئناً مكالمه­اي شبيه به مكالمه زير را داشته­ايد.

“سلام پدر!”

“سلام پسرم . چه خبر ؟ دانشگاه خوب پيش ميره؟ ”

“بله ممنون، كلاس ها شروع شده و خوب پيش ميره. فقط اينكه ميخواستم ببينم ميتونيد يك ميليون تومان تا اخر آخر هفته به حسابم واريز كنيد؟”

“خب، راستش يه مقدار الان دستم تنگه، حالا اين پول رو براي چي ميخواي؟ ”

“مم، خودتون ديگه بهتر مي دونيد، كتاب و دفتر و لوازم تحرير اين جور چيزها”

“باشه، پس صبر كن تا با مادرت مشورت كنم . بهت خبر ميدم ”

مكالماتي شبيه به مكالمه بالا هميشه در دانشگاهها ها شنيده مي شود. و بعد چند روز بعد پدر پول را به حساب فرزندش واريز مي­كند. اما واقعا چه اتفاقي مي­افتد ؟ اين پول واقعا خرج چه چيزي شد؟ آيا شما با يك سياه چاله پولي روبرو هستيد؟

با وجود  اينكه هر پدر و مادري به فرزندش خوشبين است اما این پول احتمالا براي چيزهايي  بیش از “مخارج دانشگاه ” خرج مي­شود. تردیدي نيست كه پسر یا دختر شما در موقعيتي قرار دارد كه به عنوان دانشجو پول خود را خرج اين چيز و
آن چيز مي­كند،  به نحوي كه هرگز متوجه نمي شويد چقدر سريع پولش را خرج مي­كند و مجدداً از شما درخواست پول خواهد كرد و اين چرخه دائما تكرارا خواهد شد!

اين اتفاقي هست كه اين روزها مي­بينم و به همين دليل است كه مي­خواهم درجهت رفع اين مشكل قدمي بردارم و به شما پدر و مادر دلسوز كمكي كرده باشم. اگر شما فرزندي داري كه درآستانه ورود به دانشگاه است، بهتر است قبل از شروع دوران دانشجویی، درباره مخارج احتمالي و همه هزينه­هاي قابل پيش بيني و غير قابل پيش بيني با او صحبت كنيد.

فعالیت های فوق برنامه

آیا نوجوان شما مي­خواهد در انجمن­هاي زنانه يا مردانه شركت كند؟ همچنين ممكن است او بخواهد براي باشگاه ورزشي، برنامه­های غذايي و انواع باشگاه­ها و سازمان­های دیگر پول هزینه کند. حتما، بسیار خوب است که  فعاليت­هاي خارج از دانشگاه هم داشته باشند، اما مطمئن شوید که شما و نوجوان تان بودجه­اي برای اين مسائل پس انداز كرده ايد، اگر نه، شما خيلي سريع با سيل گسترده­اي از بدهي هاي مالي مواجه خواهيد شد.

هزینه های هيجاني و دقيقه نودی

من مطمئن هستم که شما اين نقل قول را شنیده­اید: “هنگامی که شما  برنامه خاصي نداريد، برای  شكست برنامه ریزی کرده اید.” خيلي اوقات ديدم که دوستان و همكارانم  برای سفارش ناهار از رستوان معروف نزديك شركت ده­ها هزارتومان هزينه مي­كنند و اين درحالي است كه بابت برنامه غذايي شركت نيز ماهيانه پول پرداخت مي­كنند. یا مطمئن هستم براي خودتان يا يكي از نزديكانتان پيش آمده كه براي خريد يك خمير دندان به فروشگاهي رفتيد ولي بيش از صد هزار تومان خريد مي­كنيد و به خانه برمي­گرديد. يا اينكه براي ديدن يك مسابقه فوتبال كه بسيار به آن علاقمند هستيد، تصميم ميگيريد به شهر ديگري سفر كنيد(با ماشين شخصي خودتان) و فكر مي­كنيد كه هزينه زيادي نداشته باشد، ولي غافل از اينكه هزينه بنزين، ناهار و نوشيدني و یا، هزينه اقامت در آن شهر، مطمئنا مبلغ قابل توجهي خواهد شد!

همه این مثال ها نمونه­اي از رفتار هيجاني ماست. بنا براين توصيه مي­كنم حتماً به فرزند خود توصیه کنید که براي بودجه خود برنامه داشته باشد، تا اينگونه گرفتار هزينه­هاي پيش بيني نشده نشود و فقط بودجه محدودي را براي اينگونه خرج ها لحاظ كند.

اشتباهات غیرعاقلانه

این هزینه ها به نوعي هستند که به راحتی می توان با برنامه­ریزی از آنها اجتناب کرد. مثلا، خريدن نسخه جديد كتاب درسي، درحالي كه نسخه قديمي آن هنوز قابل استفاده مي­باشد. یا زندگی در یک آپارتمان لوکس در دوران دانشجویی، درحالی که می توان در یک آپارتمان کوچک یا خوابگاه زندگی کرد و پول اضافه را سرمایه گذاری نمود.

با اين حال گاهي اوقات تجربه كردن بهترين معلم است. شاید نوجوان شما مجبور شود یک بار ضرر بزرگی کند، تا  نهایتا  از اشتباهش درس بگیرد.

اميدوارم كه اين هزينه ها الان شما را احاطه نكرده باشد. شما می­توانید آگاهانه فرزندتان را زير نظر داشته باشيد و ببينيد او پول خود را صرف چه چيزي می­کند، بدون اینکه مانند یک پدر و يا مادر فرمانروا به او دستور بدهيد. به ياد داشته باشيد كه اگر شما پولي به فرزندانتان مي­دهيد، حق داريد كه بدانيد كه آن را صرف چه چيزي مي­كند. اين را در ذهن داشته باشيد كه شما با آموزش به فرزند نوجوان خود كه در حال حاضر دانش آموز است، عادات پولي سالم دوران جواني را در او ايجاد كرده ايد.

آموزش عملي را فراموش نكنيد!

با سخت شدن شرایط اقتصادی در کشور، نیاز است تا هنگامی که فرزندانمان کوچک هستند برای آموزش هوش مالی و مهارت های مدیریت پول به آنها آموزش دهیم، در غیر اینصورت در بزرگسالی ممکن است تاوان اشتباهات سنگین آنها را بدهیم.

در آینده ای که خیلی زود خواهد آمد شما می توانید شاهد موففقیت های مالی فرزندتان باشید، می توانید فرزندی داشته باشید که از نظر مالی وابسته به شما نیست تا نخواهید، هر چند مدت یکبار برای جبران اشتباهات او دارایی های خود را بفروشید تا بدهی های وی را جبران کنید. به این منظور دوره آموزشی طراحی کرده ام که به مدت محدودی رایگان خواهد بود و به شما پدر و مادر گرامی کمک خواهد کرد، فرزندی داشته باشید که هوش مالی بالایی داشته و از نظر مالی موفق باشد، به این منظور بروی عکس زیر کلیک نمایید

 

هوش مالی کودکان

یک نظر برای «3 موضوع پولي قابل بحث قبل از دانشگاه رفتن فرزندمان»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *